ورود / ثبت نام
0 تومان 0
  • سهام
  • کارگزاری
  • مقاله
  • تحلیل
  • اخبار
  • همه موارد
اخبار
اطلاعات ناشر خبر
Alternate Text
ندا محمدزاده
امتیاز این خبر : 5/10
سطح امتیاز : عالی
تعداد مشارکت کنندگان: 1000 نفر
به این خبر امتیاز دهید:
رای:
رتبه بندی اخبار به وسیله رای کاربران این سامانه مشخص می شود.شما می توانید میزان رضایت خود را در مورد این خبر با مشارکت و ثبت امتیاز ابراز بفرمایید.
شنبه، لنگر نجات بورس می شود؟

شنبه، لنگر نجات بورس می شود؟

متن اصلی
نظر کاربران
نظر حقوقی
دسته بندی:
0
چکیده
تصمیم جدید درباره دامنه نوسان که با واکنش‌های متعددی از سوی فعالان بازار سرمایه روبه‌رو شد، از شنبه هفته آینده اجرایی می‌شود ناظر امیدوار به نجات است اما اقتصاددانان نسبت به چهار تهدید هشدار می دهند.

شنبه، لنگر نجات بورس می شود؟

مطابق مصوبه هیئت مدیره سازمانبورس و اوراق بهادار از روز شنبه 25 بهمن، تا اطلاع ثانوی، دامنه نوسان قیمت در همه نمادهای معاملاتی سهام در بورس اوراق بهادار تهران به صورت نامتقارن به 6 درصد مثبت و 2 درصد منفی و در انواع صندوقهای سرمایه‌گذاری(ETF) به 10 درصد مثبت و 4 درصد منفی تغییر می‌یابد.

تغییر دامنه نوسان که به ادعای سیاست‌گذار در راستای حمایت از سهامداران اخذ شده، با انتقاد اقتصاددان و برخی از کارشناسان بازار سرمایه روبه‌رو شده است. از دید اقتصاددانان و برخ از کارشناسان تصمیم مزبور معلوم نیست با چه پشتوانه مطالعاتی انجام شده و تصمیماتی از این سنخ را به دلایل ریسک‌هایی که می‌تواند به دنبال داشته باشد، در بلندمدت به نفع بازار سهام نمی‌دانند. در جبهه مقابل اما برخی نیز تصمیم شورای عالی بورس را در شرایط کنونی مثبت ارزیابی کرده‌اند و آن را نشان از حمایت ناظر بازار به وضعیت کنونی بازار سهام می‌دانند.

اقتصاددانان تاکید دارند تغییر دامنه نوسان چهار خطر برای بورس دارد و نمی تواند اهداف ناظر را محقق کند. از دید آنان این تهدیدات عبارت است از:

نخست:سرریز نوسان به روزهای بعد

دوم:تاخیر در کشف قیمت

سوم:مداخله در معامله

چهارم: اثر کهربایی( این اثر موجب می شود قیمت با رسیدن به سقف یا کف برای رسیدن به سمت آن شتاب بگیرید.

مرکز پژوهش و توسعه مطالعات اسلامی بورس اعتقاد دارد در بازار سرمایه این اثر برای بسیاری از صنایع در کف قیمت بروز می کند. در واقع این اثر در بسیاری از صنایع در کف قیمتی مشاهده شده است بنابراین محدود شدن دامنه نوسان موجب می شود قیمت ها به سمت پایین شتاب بگیرند.

گروه آمار و تحلیل ریسک سازمان بورس و اوراق بهادار نیز در گزارش «ارزیابی اثرگذاری احتمالی تغییر محدوده قیمت (دامنه نوسان) بر نوسانات بازار سرمایه» به بررسی تاثیر کاهش دامنه نوسان بر «بازدهی»، «ریسک» و «نقدشوندگی نمادها» در دوره زمانی اسفند ۱۳۹۸ تا دی ۱۳۹۹ پرداخته است. نتایج این تحقیق نشان می‌دهد کاهش دامنه نوسان در ماه‌های گذشته نمی‌توانست مانع از وقوع نوسانات رخ داده طی ماه‌های گذشته در بازار شود. 

جلوگیری از ذوب سرمایه و هیجان افراطی

اما گروه موافق ناظر تاکید دارند:تغییر دامنه نوسان در شرایط خاص، با ایجاد بستر زمانی مناسب مسیر تحلیل را هموار می کند و پیرو آن سهامداران در فضای آرامتری تصمیم گیری می کنند. این تصمیم به صورت موقتی و به دلیل شرایط خاص بازار اخذ شد و روز شنبه گزارش بازار پس از اعمال تغییرات به شورای عالی بورس ارسال و نتایج آن بررسی می شود.

همچنین در صورت رسیدن به شرایط ثبات اقتصادی، دامنه نوسان می تواند تغییرات دیگری را نیز تجربه کند.از دید موافقان این اتفاق می تواند موجب شود سرمایه های بالا با زیان کمتری از بازار بیرون بیایند و حتی فعالان بازار با تامل بیشتری تصمیم بگیرند.

این گروه می گوید:توقف معاملات یکی از رایج ترین شیوه های دخالت در بازار به منظور کاهش نوسان های ناشی از اخبار و شایعات است. بنابراین در مقطع کنونی که بازار دچار هیجان افراطی شده است این تصمیم به مهار هیجان کمک می کند.