ورود / ثبت نام
0 تومان 0
  • سهام
  • کارگزاری
  • مقاله
  • تحلیل
  • اخبار
  • همه موارد
اخبار
اطلاعات ناشر خبر
Alternate Text
ندا محمدزاده
امتیاز این خبر : 5/10
سطح امتیاز : عالی
تعداد مشارکت کنندگان: 1000 نفر
به این خبر امتیاز دهید:
رای:
رتبه بندی اخبار به وسیله رای کاربران این سامانه مشخص می شود.شما می توانید میزان رضایت خود را در مورد این خبر با مشارکت و ثبت امتیاز ابراز بفرمایید.
بررسی تاثیر تحقیق و تفحص از بورس/ بورس گرفتار مسائل سیاسی شده

بررسی تاثیر تحقیق و تفحص از بورس/ بورس گرفتار مسائل سیاسی شده

متن اصلی
نظر کاربران
نظر حقوقی
دسته بندی:
0
چکیده
دیروز در مجلس قانون تحقیق و تفحص از بازار سهام تصویب شد. این مساله با واکنش بسیاری از فعالان بازار سرمایه در فضای مجازی همراه بود. اما ماجرا چیست و دلیل مخالفت فعالان بازار سرمایه کدام است؟

بررسی تاثیر تحقیق و تفحص از بورس/ بورس گرفتار مسائل سیاسی شده

طرح‎ تحقیق و تفحص ۵۰ نماینده از بورس در هفت محور در کمیسیون اقتصادی مجلس تصویب شد. در این طرح مسائلی مانند رشد حبابی شاخص، علت تشویق ‎روحانی به حضور مردم در بورس بدون آموزش، گران‌فروشی سهام، فروش سهام کاغذی، سرنوشت پول‌های مردم و رانت حاصله از محورهای مهم طرح است.

تصویب این طرح در مجلس با واکنش برخی از فعالان بازار سهام همراه شد که این طرح را یکی از مصداق‌های دخالت در بازار سرمایه می‌دانند اما حالا سوال اینجاست که تصویب این طرح چه تاثیری بر بازار سهام دارد؟

سلمان نصیرزاده، کارشناس بازار سرمایه در  رابطه با این طرح گفت: مجلس قرار است در رابطه با نهادهای قانون‌گذار و متغییرهای تاثیرگذار بر بازار سرمایه تحقیق و تفحص کند که این موضوع جدید نیست و در مقاطع مختلف در بازار سهام دیده شده است.

اما به لحاظ کارشناسی دخالت مجلس در بازار سهام و تحقیق و تفحص مجلس از بازار سهام اشتباه است اما از اول امسال دخالت در بازار سهام زیاد شد و هر شخص و نهادی در رابطه با بازار سهام اظهارنظر کرد و حالا نیز این دخالت در ادامه همان دخالت‌های همیشگی چیز جدیدی نیست.

این کارشناس در رابطه با روند بورس از ابتدای سال گفت: رشد شارپی بازار سهام در ۶ ماه اول ناشی از تصمیم‌گیری‌های غیرمسئولانه بود و یکی از دلایل ریزش بورس نیز همین دخالت‌ها در بازار سهام است. در حالت استاندارد حتی اظهارنظر در مورد بازار سهام اشتباه است اما برای بورس ما که درگیر مسائل سیاسی شده این دخالت‌ها دور از انتظار نیست.

این کارشناس در ادامه گفت: بورس میان بازی سیاسی دولت و مجلس گیر افتاده است و این مسئله مختص امسال نیست اما امسال مارکت بورس بسیار رشد کرد و تاثیر تصمیمات غلط بسیار مخرب‌تر عمل می‌کند. از طرفی فضای مجازی رشد کرده و هر تصمیمی در بازار سهام وایرال و دیده می‌شود.

مجلس کار مهم‌تری ندارد؟

همچنین بسیاری از کارشناس در فضای مجازی نسبت به این تصمیم انتقاد کردند و دخالت‌های قبلی مجلس در مسائلی مانند قیمت‌گذاری دستوری و تاثیرات مخرب آن را یادآوری کردند و این طرح را نیز دخالتی دوباره در بورس دانستند.

AlirezaBaghani-Meisam Bagheri Kopaie