ورود / ثبت نام
0 تومان 0
  • سهام
  • کارگزاری
  • مقاله
  • تحلیل
  • اخبار
  • همه موارد
مقاله
اطلاعات ناشر مقاله
Alternate Text
ندا محمدزاده
امتیاز این مقاله : 5/10
سطح امتیاز : عالی
تعداد مشارکت کنندگان: 1000 نفر
به این مقاله امتیاز دهید:
رای:
رتبه بندی مقالات به وسیله رای کاربران این سامانه مشخص می شود. شما می توانید میزان رضایت خود را در مورد این مقاله با مشارکت و ثبت امتیاز ابراز بفرمایید.
کارگزاری بورس چیست؟

کارگزاری بورس چیست؟

متن اصلی
نظر کاربران
نظر حقوقی
دسته بندی:
0
چکیده
اگر شما بخواهید دربورس سرمایه گذاری کنید و سهام شرکتی را خریداری کنید، باید این‌کار را از طریق کارگزاری‌های مجاز بورسی انجام دهید. در واقع کارگزاری بورس، واسطی بین سرمایه‌گذاران و سازمان بورس هستند که کلیه عملیات خرید و فروش سهام و اوراق بهادار را به نمایندگی از سرمایه‌گذاران در سازمان بورس انجام می‌دهند.

کارگزاری بورس چیست؟

اگر شما بخواهید دربورس سرمایه گذاری کنید و سهام شرکتی را خریداری کنید، باید این‌کار را از طریق کارگزاری‌های مجاز بورسی انجام دهید. در واقع کارگزاری بورس، واسطی بین سرمایه‌گذاران و سازمان بورس هستند که کلیه عملیات خرید و فروش سهام و اوراق بهادار را به نمایندگی از سرمایه‌گذاران در سازمان بورس انجام می‌دهند.

کارگزار کیست؟

کارگزاری بورس شرکت‌ها و اشخاص حقوقی هستند که با اخذ مجوز از سازمان بورس  و عضویت در کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار می‌توانند در این زمینه فعالیت داشته باشند. افرادی که در کارگزاری‌ها کار می‌کنند، افرادی خبره، با تجربه و آشنا به مسایل فنی و مالی در حوزه بورس هستند که نسبت به شرایط و قوانین حاکم بر سازمان بورس و بازار سهام اشراف کامل دارند.

کارگزاری بورس چه خدماتی ارائه می‌دهند؟

کارگزاری بورسی می‌توانند با احراز برخی از شرایط مجوز فعالیت در یک یا چند حوزه در بازار را نظیر بورس اوراق بهادار، بورس کالا و بازار آپشن و... را اخذ کنند و به ارائه خدمات به مشتریان براساس قوانین و ضوابط حاکم بر آن بازار اقدام کنند.

براساس مجوزهای کسب شده، کارگزاری بورس می‌توانند در زمینه‌های زیر به مشتریان خود در حوزه بازارهای سرمایه خدمت‌رسانی کنند:

ارائه خدمات معاملات در فرابورس و بورس اوراق بهادار:

خرید و فروش برخط سهام‌ شرکت‌های حاضر در فرابورس و بورس، حق تقدم سهام و صندوق‌های پذیرفته شده در بورس، همچنین احراز هویت، ثبت‌نام و تخصیص کد بورسی به سرمایه‌گذاران.

ارائه خدمات معاملات بازار آتی و آپشن سهام:

شامل انجام معاملات خرید و فروش آتی، تمدید و تسویه معاملات آپشن در سهام پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار به مشتریان.

مشاوره پذیرش در فرابورس و بورس اوراق بهادار:

شامل ارائه مشاوره به شرکت‌های متقاضی پذیرش در فرابورس و بورس اوراق بهادار و فرآیند پذیرش و تکمیل مدارک و ثبت‌نام شرکت.

ارائه خدمات صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردانی:

شامل تاسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس و همچنین ارائه خدمات خرید و فروش صندوق‌های سرمایه‌گذاری و بازارگردانی و همچنین مشاوره و سبدگردانی برای اشخاص حقیقی در بازارهای بورس و فرابورس.

ارائه خدمات معاملات در بورس کالا:

شامل ارائه خدمات خرید و فروش کلیه محصولات فلزی، کشاورزی، پتروشیمی، سیمان و معاملات آتی در بورس کالای ایران.

مشاوره پذیرش در بورس کالا:

شامل ارائه خدمات مشاوره در فرآیند ثبت‌نام متقاضیان در پذیرش و عرضه کالا در بورس کالای ایران

از جمله خدمات دیگری که کارگزاری‌ها انجام می‌دهند می‌توان به تغییر کارگزار ناظر، ارائه گزارشات مالی سفارشات خرید و فروش، صدور برگه سهام برای سرمایه‌گذاران و همچنین انجام تعهد خرید اوراق بهاداری که ظرف مهلت پذیره‌نویسی به فروش نرسیده‌اند اشاره کرد.

اعتبار کارگزاری بورس

کارگزاری‌های فعال در حوزه بورس از سوی سازمان بورس از "الف" تا "د" رتبه‌بندی می‌شوند. به‌عنوان مثال بالاترین درجه اعتبار یک کارگزاری بورس، رتبه "الف" است و پایین‌تر از رتبه "د" نیز خارج از رتبه‌بندی قرار می‌گیرد. برای این که بتوانید لیست کارگزاری‌های مجاز را مشاهده کنید باید به سایت cfi.codal.ir مراجعه کنید.

پایگاه مقاله ی یوبورس با تشکر از آقای پویا بهایی پور